PŮVOD
Zcela přesný původ tohoto plemene není dodnes znám. Pravděpodobně začal aussie vznikat na území australálie, kde se na jeho vzniku podílel divoký ausralský dingo a tehdejší kolie. Později snad docházelo i k přikřižování, bulteriérů, dalmatinů a kelpií.
Na počátku 19. století se dostali aussies do USA spolu s ovcemi, které zde byly dovezeny z Austrálie. V USA se stal aussies brzy velice populárním a oblíbeným plemenem a zde se pak toto plemeno vyvinulo do dnešní podoby.
Nejvíce byl aussie spojován s kovboji, westernovým ježděním a rodeem. Pomáhal přihánět stáda ovcí, koní či skotu, sloužil jako hlídač pozemku, ochránce rodiny a v neposlední řadě jako společník a rodinný mazlíček.
Právě jeho univerzálnost přizpůsobivost a velmi atraktivní vzhled mu zajistili popularitu, jakou dnes má. Trošku z Historie: Při svém příchodu do Ameriky si první evropští osadníci s sebou přivezli svá stáda a spolu s nimi své pastevecké psy. Takto se sem dostávali psi z britských ostrovů – “Dorset Blue Shag”, Smithfield Sheepdog” a Cumberland Sheepdog, přičemž první dva typy jsou podobné starému skotskému ovčáku – kolii a poslední typ se podobá border kolii. Stejně tak se do Ameriky dostávala plemena jako “Bouvier des Flandres” z Francie, stejně jako z Německa a Španělska. A stejně jako se v Americe mísily národnosti lidí, tak to fungovalo i u psů.
ChARAKTERISTIKA AUO
AO jsou jedinečnými hlídači, oddanými společníky a energickými spoluhráči. Jsou hbití, odolní vůči vlivům počasí a vytrvalí. Díky těmto charakteristickým rysům jsou již po stovky let dobrými hlídači dobytka v nehostinných oblastech. Jsou označováni za inteligentní, skromné, přizpůsobivé, aktivní a snadno vychovatelné plemeno se silným pasteveckým a hlídačským instinktem. Zároveň jsou přizpůsobivý a pracovití. Rychle se učí a chtějí se zalíbit. Díky své vysoké inteligenci jsou řazeni do skupiny nejlepších pasteveckých plemen, které mají výborné schopnosti intuitivně myslet. AO zbožňují členy své rodiny a jsou jim oddáni. K cizím lidem jsou však podezřívaví a obezřetní. Neznamená to, že jsou plaší nebo bázlivý. Patří totiž mezi teritoriální zvířata, která mají silný smysl pro hranice, které pak chrání před vetřelci. Radostně se proto nevítají s každým kdo vstoupí do dveří. Oplývají velkou schopností se přizpůsobit a zalíbit se. Co neudělají díky svému přirozenému instinktu, naučí se v minimálním časovém horizontu. Jsou poslušní a hbití. Zvládají farmářské a rančerské práce, jsou schopni vyhledat bomby a drogy a take jsou využívání při záchranářských pracích. AO mají silný pastevecký instinkt a neuvěřitelnou schopnost vycítit změny počasí a bouře. Jsou velice chytří, ostražití hlídači s přirozeným instinktem chránit členy rodiny, rodinné auto, dům, dvůr, štěňata i děti. Daří se jim v lidské společnosti. Jestliže nemá majitel čas nebo ho nechce se svým psem trávit, neměl by si ho vůbec pořizovat. AO je střední pes s podsaditou, atletickou stavbou těla, poněkud delší než vyšší. Jeho srst je střední délky a lehce hrubší struktury. Má docela širokou hlavu s čumákem průměrně stejné délky jako je zadní část lebky. Jeho uši mají trojúhelníkový tvar, jsou posazeny vysoko a ohnuty dopředu. Obvykle mají kupírovaný ocas. Tyto znaky jsou základem AO. Soulad s oficiálními standardy také vyžaduje správnou tělesnou konstrukci.
A JAK JE TO S TĚMI OCASY ?
Někteří AUO se rodí zcela bez ocasu, někteří s ocasem a mnozí dokonce s ocasem pouze částečným. Ještě donedávna se dlouhoocasí AUO kupírovali, dnes však od toho někteří chovatelé upouští, takže v jednom vrhu jsou pak miminka bez ocásků i s ocáskem. Kupírace ocásků není na rozdíl od kupírace uší zakázána. Ve standardu má AUO jasně napsáno, že ocas je: rovný, kupírovaný nebo přirozeně krátký, nepřesahující délku 10 cm. Osobně se mi více líbí australáček s ocáskem.
JE AO VHODNÝ PRO KAŽDÉHO?
AUO je tedy veselý, vyrovnaný, milující svou rodinu, dobrý hlídač, péče o něj i výchova bývají snadné, má velice atraktivní a líbivý vzhled - je tedy vhodný do každé rodiny? Rozhodně ne. AUO byl a stále je pracovním plemenem a potřebuje v dostatečné míře zaměstnat nejen své svaly, ale také i mozek. Pokud mu poskytnete vhodné zaměstnání, může být AUO skvělým rodinným společníkem. Pokud se však bude u vás dlouhé hodiny nudit, bude nešťastný a vy také. Nudící se AUO dokáže vymyslet neuvěřitelné věci, aby se zabavil a může to snadno odnést vaše zařízení bytu či zahrady. Pokud však uspokojíte jeho pracovní potřeby, bude po dobu vaší nepřítomnosti v klidu odpočívat.
JAKÉ VYUŽITÍ TEDY AUO POTŘEBUJE?
Dnes je spousta možností, jak smysluplně aktivního psa zabavit. Můžete se se svým AUO věnovat např. pasení, agility (běh psa přes překážky na přesnost a čas), fresbee (chytání létajícího talíře), flyball (běh přes překážky k zařízení, které vystřeluje míček, který pes chytá a nosí přes překážky zpět), caniscross a podobné sporty, kde jdete s uvázaným psem na čas pěšky určitou trasu, či na koloběžce, kole, lyžích…., záchranářský výcvik, tanec se psem, obedience (závody v poslušnosti), můžete se věnovat stopování či služebnímu výcviku.
Pokud jste se pro AUO rozhodli, přeji šťastnou ruku nejen při výběru štěňátka, ale hlavně při výběru pečlivého chovatele.
BARVY
australští ovčáci mají velkou škálu zbarvení:
Základní barva je černá a hnědá (červená) – ta může být nerovnoměrně zředěná – takzvaná merle. Nepravidelným zředěním černé barvy vzniká blue merle a nepravidelným zředěním červené barvy vzniká red merle.
Takže barvy jsou:
-
černá
-
červená
-
blue merle
-
red merle
A to vše s bílými znaky či bez nich a s pálením či bez něj. Bílé znaky však nemají být na trupu psa, na kůži mají bílé chlupy končit nejdále u kohoutku, a kolem oka by také bílá být neměla.
KRMENÍ
Řádná a vyvážená strava je důležitá v každém období života psa. Dávejte mu takové dávky, které odpovídájí délce jeho života. Pokud není na obalu jasně uvedeno, že strava je kompletní a vyvážená, vyberte jiného výrobce. Čím levnější výrobek, tím menší kvalita. Doplňky s extra velkým množstvím vitamínů a minerálů mohou být škodlivé. Vždy podávejte čistou a pramenitou vodu.
TYTO INFORMACE JSOU STAŽENY ZE STRáNKY: http://www.svezivitr.cz/aussies/index.php, http://australaci.webgarden.cz/auo-aussie